تاثیر پله گرد از هر نوع و متریالی که باشد در دکوراسیون داخلی و دیزاین محیط اطراف ساختمان به خصوص ساختمان های ویلایی و اعیانی غیر قابل انکار است. در ساخت پله گرد تلاش میشود تا پله به صورت شیک و زیبا طراحی میشود تا پله گرد در  دکوراسیون داخلی ساختمان چشم نواز و با شکوه جلوه کند. له از مهمترین اجزای ساختمان های طبقاتی و یا دوبلکس است که به دو شیوه معمول صاف و گرد ساخته میشود پله صاف که وضعیت مشخصی دارد. ساخت پله گرد (اسپیرال RoundStep ) است که نیاز به تبحر و امکانات خاصی است. پله گرد جدا از متریال مو استفاده در ساخت آن به چند دسته اصلی تقسیم میشود.

پله گرد RoundStep

از شاخص ترین و معروفترین مدل های پله، نوع گرد و مدرن آن است. که در خانه های ویلایی و اعیانی ، فروشگاه های دوبلکس، و کافی شاپ ها و فضا هایی دو طبقه و سه طبقه داخلی که نیاز دارند علاوه بر سهولت در تردد از طبقات بالا نما و دیزاین پایین دست براحتی دیده شود. طرح ها و سبک های مختلفی برای نرده پله گرد وجود دارد که میتوانید با توجه به شرایط محیط و شکل دکوراسیون یکی از آن ها را انتخاب کنید. البته باید در نظر داشته باشید که در نهایت نرده گرد است که نمای پله شما را کامل خواهد کرد. در ادامه به بررسی انواع پله گرد و سبک های آن خواهیم پرداخت .

انواع پله گرد

پله گرد را میتوان به دو گروه تقسیم کرد. متریال بکار رفته در ساخت پله گرد و دوم شکل اجرای پله گرد اصلی ترین تقسیم بندی پله ها را تشکیل می‌دهند که در ادامه به صورت کامل به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

پله مدرن فلزی کاربردی ترین و محبوب ترین پله گرد محسوب میشود. سهولت در اجرا، مناسب بودن قیمت پله گرد به نسبت سایر نمونه ها و اشغال کردن فضای کم از ویژگی های این مدل پله محسوب میشود.

پله گرد را  با متریال چوب، فلز و بتن میتوان اجرا کرد. پله های چوبی مختص داخل ساختمان است. عواملی همانند باران، نور خورشید به سادگی این متریال پله را تخریب میکنند. بنا بر این فلز بهترین متریال برای ساخت پله گرد است. مکانی گه قرار است پله گرد در آن نصب شود نوع اجرا را مشخص میکند.

پله گرد دو محور ورق

این مدل پله گرد در محدوده شعاع داخلی 55 سانتی متر به بالا اجرا میشود. وزن حدودی برای هر متر طول حداکثر 100 کیلو گرم است. در صورتی که شعاع خارجی 250 سانت و عرض پله 100 سانت باشد وزن نرده 5% افزایش خواهد یافت و در پی آن قیمت نرده پله نیز افزایش خواهد یافت. در این مدل پله گرد با پروفیل 4 سانت به عنوان شاسی کف پله و ورق 1 سانت به عنوان جداره پله استفاده میشود.

پله گرد دو محور باکس

این مدل پله بهتر است در شعاع داخلی 60 سانت به بالا اجرا شود.  پله گرد دو محور باکس برای پله های با شعاع 250 سانت و کف پله 1 متری وزنی معادل 140 کیلو گرم دارد. مصالح بکار رفته در ساخت پله گرد دو محور باکس ورق های 4 و 6 میلیمتر به عنوان پنل های کناری، پروفیل 4 سانت به عنوان شاسی و ورق 4 میلی متر هم به عنوان کف پوش مورد استفاده قرار میگیرد.

پله گرد زیر محور ورق

ایم مدل پله گرد بر روی یک شاسی همانند ستون فقرات اجرا میشود. شعاع داخلی در این نوع پله گرد حداقل 85 سانتی متر است. با احتساب شعاع خارجی 250 سانتی متر و عرض 1 متر برای پله وزن هر متر طول نرده پله 115 کیلو گرم است. ورق 6 میلی متری جهت ورق های کناری پروفیل 4 سانت به عنوان شاسی و ورق 4 سانت به عنوان کف پوش مصالحی هستند که در ساخت نرده پله گرد محور میانی اجرا میشوند.

پله گرد تک محور کنسولی

شعاع خارجی پله میبایست بیشتر از 70 سانت و عرض پله ها هم بیشتر از 85 سانت نباید شود. این مدل پله گرد 90 کیلو و.زن دارد و برای پله ای با شعاع خارجی 150 سانت مناسب است. ورق 4 و 8 میلیمتر به عنوان پنل کناری و پروفیل 4*6  مصالح بکار رفته در زمان ساخت این نوع نرده پله هستند.

پله گرد محور مرکزی برش خورده

این پله گرد مناسب  پله با شعاع 95 سانتی متر است. وزن هر متر ارتفاع پله با احتساب شعاع خارجی 115 سانتی متر و عرض پله 1 متر حدود 95 کیلو گرم با توجه به متریال پروفیل 4 سانت به عنوان شاسی ، لوله 8 میلی متری و ورق 4 میل به عنوان کف پله خواهد بود. در صورت هر گونه تغییر در متریال به خصوص لوله مرکزی وزن پله تغییر خواهد کرد.

پله گرد حول لوله با نوار مارپیچ

این پله گرد شعاعی بیش تر از 75 سانتی متر نیاز دارد و وزن هر متر ارتفاع 65 کیلو گرم است. شعاع خارجی پله 95 سانت و عرض پله 85 سانت است. این پله برای مغازه ها و اماکنی که نیاز به پله ارزان قیمت دارند مناسب است. لوله به قطر 90 تا 100 میلیمتر و عرض پله 80 سانتی با پروفیل 2 سانت به عنوان کف پله با ورق 3 میلی متری به عنوان کف پله گرد محسوب میشود.

محصولات حفاظ سازه : چهار چوب فلزی

 

پله گرد حول محور

پله گرد دو محور ورق پله گرد فلزی ساده

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست