چهار چوب فلزی

به محل اتصال درب چوبی و فلزی در ساختمان چهار چوب گفته میشود.چهار چوب ها اساس و پایه نصب کردن درب ها در خانه و ساختمان محسوب میشوند. در واقع میتوان گفت محلی که درب در آن متصل میشود چهار چوب میباشد. امروزه استفاده از چهار چوب درب فلزی رایج تر از گذشته شده است، دلیل آن هم استحکام ، دوام، و ماندگاری بیشتر چهار چوب فلزی به نسبت چهار چوب چوبی است.  انواع مختلفی از چهار چوب وجود دارند که با توجه به متریال به دو دسته فلزی و چوبی تقسیم میشوند. در گذشته به دلیل نبود امکانات و تکنولوژی خم کاری فلزات از چهار چوب چوبی استفاده میشده است. مشکلاتی همانند عدم استحکام، موریانه خوردگی، گشاد شدن محل لولا و قفل شاخص ترین ایرادات چهار چوب چوبی بشمار میروند. چهار چوب فلزی چند سالی است که توانسته جای خود را در صنعت ساختمان سازی به خصوص در محل نصب درب فلزی، درب چوبی اتاق، درب چوبی سرویس و درب ضد سرقت باز نموده است. چهار چوب فلزی انواع مختلفی دارد که میتوان با توجه به نما و دکوراسیون داخلی ساختمان از آن ها استفاده کرد. با در نظر گرفتن این که چهار چوب فلزی در ورودی ساختمان ها ، پارکینگ ها و یا چهار چوب درب حیاط منازل مسکونی نصب میشود ضرورت دارد که چهار چوب فلزی خود را از شرکت های تولید کننده معتبر خریداری کنید. تا امکان و احتمال نفوذ افراد بیگانه با تخریب چهار چوب به حداقل ممکن برسد.

فواید چهار چوب فلزی

چهار چوب فلزی به نسبت چهار چوب درب چوبی عبارت است از : نصب راحت و بی درد سر، دوام و کیفیت بسیار بالا ، مقاومت در برابر آتش سوزی و ضرب خوردگی، رنگ آمیزی سریع ، هزینه تامین و نگه داری کم در برابر فریم چوبی، مقاومت در برابر خوردگی حشراتی مانند موریانه است. تنها عیب چهار چوب فلزی مقاومت کم در برابر رطوبت و آب خوردگی است که میتوان با یک عایق بندی اصولی زنگ زدگی را به حداقل رساند.

بهترین متریال برای چهار چوب فلزی

ورق فولادی شاکله اصلی چهار چوب را تشکیل میدهد. انواع مختلفی از ورق های فولادی در شرکت های نورد پروفیل مورد استفاده قرار میگیرد. ورق فولاد مبارکه، ورق اهوازی یا کاویان، ورق گیلانی شاخص ترین ورق های داخلی هستند که در ساخت پروفیل چهار چوب مورد استفاده قرار میگیرند.  وزق فولاد مبارکه به دلیل فرم و شکل تولید سطحی صاف و سیقلی دارد و بهترین متریال برای تولید انواه چهار چوب فلزی محسوب میشود. وزن این ورق استاندارد بوده و هیچ گونه قوص و فرو رفتگی ندارد. ورق اهواز با ضخامن 2 میل حاصل نورد ورق های 1 سانت و 2 سانت است که با قلتک های مخصوص کشش داده شده و به ضخامت مورد نظر میرسد، از همین رو است که هم ورق اهواز و هم ورق گیلانی به صورت آبله مانند هستند و در زمان رنگ آمیزی دچار مشکل خواهید شد. بنا بر این ورق فولاد مبارکه بهترین گزینه برای ساخت چهار چوب فلزی است هر چند که قیمت چهار چوب فلزی جهان کمی بیشتر از سایر چهار چوب ها است. در میان کارخانه های تولید کننده چهار چوب فلزی جهان پروفیل به عنوان یکی از تخصصی ترین تولید کنندگان چهار چوب فلزی بیش از 10 سال است فعالیت دارد. چهار چوب فلزی مکزیکی و چهار چوب فرانسوی شاخص ترین چهار چوب های فلزی هستند. چهار چوب کف 12 برای اولین بار به عنوان یک چهار چوب اقتصادی تولید شده است که تحولی بزرگ در صنعت ساخت چهار چوب ایجاد کرده است.

انواع چهار چوب فلزی

چهار چوب فرانسوی

چهار چوب فلزی فرانسوی کاربردی ترین نوع از فریم فلزی برای درب ورودی و درب سرویس است. فرم و شکل اصلی این چهار چوب شباهت زیادی به چهار چوب مکزیکی دارد با این تفاوت که وزن هر شاخه 6 متری آن 20% سبک تر از چهار چوب مکزیکی است. دوام و استقامت این چهار چوب با توجه به فرم مهندسی که دارد بسیار مقاوم است. این چهار چوب فلزی را میتوان با استفاده از چوب پوشش داد که چهار چوب را بسیار شکیل و زیبا میکند. طول هر شاخه پروفیل چهار چوب فلزی 660 سانتی متر و وزن هر شاخه 22 کیلو گرم است.  چهار چوب فلزی فرانسوی در دو سایز 12 و 14 سانتی تولید میشود که با توجه به ضخامت دیوار نوع چهار چوب مشخص میشود.

چهار چوب مکزیکی

پروفیل چهار چوب فلزی مکزیکی با نام چهار چوب قاشقی نیز شناخته میشود. این چهار چوب و فریم فلزی قابلیت ساخت در سایز های مختلف را دارد ، ولی به صورت کلی عرض 15 سانت به صورت روتین در کارخانه ها تولید میشود. در صورتی که تمایل دارید عرض چهار چوب مکزیکی را کم و زیاد کنید میتوانید با کارشناسان مجموعه حفاظ سازه تماس گرفته و سایز و ابعاد خود را درخواست کنید. وزن هر شاخه چهار چوب مکزیکی با توجه به ضخامت آن مشخص میشود. چهار چوب مکزیکی با ضخامن 2 میل و طول 660 سانتی متر 28 کیلو گرم است. چهار چوب مکزیکی در ساختمان علاوه بر این که به عنوان چهار چوب فلزی استفاده میشود میتواند به عنوان هریم پنجره فلزی و UPVC استفاده میشود.

محصولات حفاظ سازه: حفاظ شاخ گوزنی _ درب فرفورژه _ درب ویلای_ نرده پله_ نرده پله دوبلکس

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست